FirmaShare Button

Jak obniżyć koszty w firmie?

x

Obniżanie kosztów stałych w firmach to ważny kierunek analizy wydatków przy planowaniu budżetu firmy. Obsługując wiele dużych i małych firm zauważyliśmy brak dostępu do rzetelnej informacji o możliwościach obniżania kosztów związanych z technologiami informatycznymi. Dlatego też usługa Doradztwa Technicznego jest jedną z ważniejszych usług, którą oferujemy naszym klientom w ramach Obsługi Informatycznej. Jednym z podstawowych czynników, którego wdrożenie wymiernie obniża koszty stałe to obniżenie kosztów połączeń telefonicznych, czyli wdrożenie Programowej Centrali Telefonicznej PBX w oparciu o rozwijany na świecie od kilku lat projekt Asterisk i migrację do transmisji VoIP dla realizacji połączeń telefonicznych.

Obniżanie kosztów firmowych to również inwestowanie w oprogramowanie Open Source. W trakcie swoich kontaktów biznesowych wiele razy spotykaliśmy się z praktycznie całkowitym brakiem wiedzy u szefów firm lub wyznaczonych osób decyzyjnych, na temat użytkowania oprogramowania Open Source. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że znacząca ilość komercyjnych aplikacji posiada swój odpowiednik w formie bezpłatnej, czego poparciem są pojawiające się w Sieci coraz częściej informacje na temat migracji, całych przedsiębiorstw, Urzędów, a nawet szkół do oprogramowania Open Source.

Innym ważnym elementem wiedzy informatycznej pomijanej w firmach to Bezpieczeństwo Przechowywania Danych. Forma i sposoby przechowywania danych i ich ochrony przed niepowołanym dostępem to bardzo ważne zagadnienie, nie jednokorotnie lekceważone przez ludzi nie mających wystarczających informacji co do konsekwencji „wypływu” tych informacji do Sieci, a co za tym idzie, odpowiedzialności finansowej z tego tytułu. Warto zaznaczyć, że koszty poniesione w związku z wdrożeniem Zasad Bezpieczeństwa przechowywania danych, są znacznie niższe, od ew. kosztów związanych z nieuprawnionym ujawnieniem przechowywanych danych.

Procedury bezpieczeństwa jakie wdrażamy u naszych klientów mają kilka aspektów: (więcej…)

Share Button

Jakie oprogramowanie zakupić do firmy ?

x

Każda firma staje w pewnym momencie przed wyborem odpowiedniego oprogramowania dla swoich potrzeb. Wybór jest trudny, ponieważ nie jesteśmy wstanie sprawdzić, czy dane oprogramowanie pracuje zgodnie z podaną przez producenta specyfikacją, nie posiada „ukrytych kosztów”, czy będzie prawidłowo pracować po zmianie lub aktualizacji systemów w firmie lub podczas zwiększania ilości danych do przetwarzania w miarę upływu czasu.

Musimy pamiętać, że zgodnie z obecnym kanonem w handlu, żaden producent nie musi podawać w ulotce reklamowej „minusów” sprzedawanego oprogramowania…. (chyba że mówimy np. o lekarstwach), możemy jedynie liczyć na opinie innych użytkowników, jeżeli do takich dotrzemy.

Bardzo często zdarza się, że pewne funkcje zakupionych bez konsultacji programów, mających w zamierzeniu poprawę przetwarzania informacji w firmie czy też zwiększenie wydajności danego stanowiska pracy, pracują prawidłowo jedynie przy niewielkim rozmiarze bazy danych i niewielkim obciążeniu. Konsekwencją takiego zakupu mogą być narastające problemy informatyczne w miarę rozwoju firmy.

Zwracając uwagę na tzw. konsultacje myślimy o pomocy technicznej ze strony firmy trzeciej. Firmy, takiej jak nasza, zajmującej się obsługą informatyczną innych podmiotów i z racji tego mającej duże doświadczenie z utrzymaniem w ciągłej pracy oprogramowania różnych producentów.

Nie każdy kierownik lub menadżer zdaje sobie sprawę z faktu, że ewentualne koszta związane z przyszłą migracją, błędnie zakupionego, a pracującego jakiś czas systemu informatycznego, do innego – bardziej dopracowanego oprogramowania, są znacznie większe niż dobrze przemyślany i zaopiniowany pierwszy zakup.

Inną pułapką dla klienta jest sposób licencjonowania oprogramowania, o który tak naprawdę nikt nie pyta podczas zakupu – gdzie dochodzi do sytuacji, w których koszta dokupowanych licencji dostępowych lub dodatkowych modułów przewyższają koszt podstawowego pakietu którym dysponujemy. Powinniśmy tutaj chyba wspomnieć o pomijanych często przez niewiedzę, możliwościach oprogramowania Open Source…

Firma nasza wychodzi na przeciw takim problemom. Moment zakupu oprogramowania wybranego przez naszego klienta przesuwamy w czasie, co nie jest problemem ponieważ decyzja nie zapada zazwyczaj w ciągu kilku dni. Dalej dzięki użytkowanemu wirtualnemu środowisku symulujemy środowisko naszego klienta na naszych serwerach, testujemy wybraną funkcjonalność i wydajemy opinię lub proponujemy oprogramowanie zamienne (lepiej spełniające oczekiwania klienta naszym zdaniem) – nie tylko komercyjne, ale i Open Source.

Wersje testowe programów dostarczają nam różni producenci. Dzięki temu jesteśmy wstanie dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie w wielu dziedzinach. W sytuacji kiedy dany program nie był jeszcze przez nas weryfikowany, a klient jest nim zainteresowany, prowadzimy w imieniu naszego klienta rozmowy bezpośrednio z producentem, możemy również uruchomić wirtualne środowisko testowe dla naszego klienta.

W szczególnych przypadkach jest podejmowana dwustronna decyzja stworzenia (napisania) przez naszych programistów, oprogramowania dedykowanego pod funkcjonalność oczekiwaną przez klienta.

Share Button
Jak obniżyć koszty w firmie?
Obniżanie kosztów stałych w firmach to ważny kierunek analizy wydatków przy planowaniu budżetu...
Jakie oprogramowanie zakupić do firmy ?
Każda firma staje w pewnym momencie przed wyborem odpowiedniego oprogramowania dla swoich potrzeb. Wybór...